Skip links

BADANIE MIKOLOGICZNE

Badanie mikologiczne wykonuje się w gabinecie podologicznym, gdy istnieje podejrzenie grzybicy lub konieczne jest zidentyfikowanie gatunku chorobotwórczego grzyba.

Wskazania do wykonania badania mikologicznego

Badanie mikologiczne przeprowadza się w przypadku, gdy występuje podejrzenie występowania grzybicy oraz w celu określenia gatunku grzyba chorobotwórczego. Ze względu na to, że grzybice mogą być wywołane przez bardzo dużo różnych grzybów na naszych terenach, np. dermatofity, drożdżaki czy pleśniowce, badanie to ma na celu nie tylko stwierdzenie obecności grzyba chorobotwórczego, ale także określenie jego gatunku.

Przebieg badania mikologicznego

Badanie grzybicy polega na pobraniu materiału z tkanek, które podejrzewa się o zakażenie grzybicze. Rozpoznanie konkretnej grzybicy nie jest trudne, ze względu na charakterystyczny dla poszczególnego gatunku wygląd i układ zarodników grzyba. Pobraną próbkę bada się w dwóch etapach – badania bezpośredniego i posiewu. W pierwszym etapie próbka jest badana pod mikroskopem, po wcześniejszym wytrawieniu znajdującego się w niej białka – keratyny, które utrudnia przeprowadzenie badania. Pozostałą część pobranej próbki posiewa się na specjalnym sztucznym podłożu i inkubuje w odpowiednich warunkach aż do wzrostu grzybów chorobotwórczych.

 

Wykonanie badania mikologiczne jest niezbędne, żeby prawidłowo dobrać sposób leczenia.  Grzyby, które atakują najczęściej skórę to drożdżaki, pleśniowce i dermatofity. Jednak grzybica często może występować na paznokciach, we włosów i błon śluzowych, czy w tkance podskórnej. Najczęstszymi objawami, które mogą świadczyć o grzybicy są zaczerwienienie, silne swędzenie, złuszczanie się naskórka, nieprzyjemny zapach z miejsc zmienionych chorobowo oraz zółtawo-zielone zmiany na płytce paznokciowej.

Czy można zapobiec grzybicy?

Oczywiście, że tak. Szczególnie ważne jest przestrzeganie zasad higieny i dokładne mycie ciała, a zwłaszcza miejsc, które kiedyś były dotknięte grzybicą. Bardzo istotne jest również osuszanie tych miejsc, ponieważ wilgoć w połączeniu z ciepłem ciała sprzyjają rozwojowi grzybów. Rozwój chorobotwórczych grzybów ułatwiają również uszkodzenia skóry, takie jak zadrapania czy rany. Bardzo ważne w profilaktyce grzybicy jest unikanie sytuacji predysponujących do zarażenia się chorobą, czyli na przykład noszenie klapek na basenie czy siłowni, nie zakładanie butów czy kapci po innych osobach, dokładne wycieranie ręcznikiem przestrzeni międzypalcowych.